Współpraca z fotografem

opublikowano: 10 września 2015

Ślub to najczęstsze z ważnych wydarzeń w życiu, na które zamierzamy zaprosić fotografa. Przyszłe młode pary wiele czasu poświęcają temu, aby wybrać najlepszego dla siebie fotografa, który będzie gwarancją udanych zdjęć. Czy jednak zastanawiamy się nad tym, co takiego możemy zrobić, aby współpraca z fotografem była udana? Spora liczba osób jest zdania, że wszystko zależy od charakteru osoby odpowiedzialnej za zdjęcia ślubne. Oczywiście jest w tym wiele prawdy. Jedna fotografia ślubna to zajęcie angażujące obie strony, dlatego konieczne jest znalezienie wspólnego języka. Dopiero wtedy można mówić o pełnej współpracy.

Weryfikacja oczekiwań

Częstym problemem klientów jest to, że nie do końca wiedzą jakie zdjęcia chcieliby otrzymać. Każdy fotograf ma swój własny styl robienia zdjęć. Osobom oglądającym zdjęcia, mogą podobać się różne style, będące dziełem różnych fotografów. Udana współpraca z fotografem to przede wszystkim umiejętność jasnego określenia swoich oczekiwań. Można tego dokonać poprzez zaprezentowanie zdjęć, które najbardziej się podobają młodej parze. Dzięki temu fotograf będzie wiedział, w którą stronę podążać, jakie plenery wybierać, a także jakie kolory zastosować. Jeżeli tej informacji zabraknie, nie pozostaje niestety nic innego jak wybór w ciemno. A to niestety nie zawsze będzie satysfakcjonowało klientów.

Sesja próbna

Dobrym zwyczajem praktykowanym przez wielu fotografów jest realizowanie tak zwanej plenerowej sesji ślubnej. Jeżeli tylko fundusze klienta na to pozwalają, zawsze warto skorzystać z tego rozwiązania. Pozwoli to porównać zdjęcia z oczekiwaniami i wprowadzić stosowane poprawki. Sesja próbna to również test kompetencji dla fotografa. Można się wówczas przekonać czy jakość zdjęć z portfolio pokrywa się z tym, co ma do zaoferowania „na co dzień”.

Dopasowanie charakterów

Najważniejsza rzecz – udana współpraca z fotografem ma szansę realizacji tylko wtedy, kiedy charaktery fotografa i klientów są w miarę dopasowane. Nikt oczywiście nie mówi o dopasowaniu jak u małżonków, ale o ogólnym spojrzeniu w tę samą stronę. Przykładowo, jeśli młoda para chce energetycznych zdjęć z adrenaliną, a wybrany fotograf preferuje sielskie plenery, z pewnością nie można mówić o udanej i satysfakcjonującej obie strony współpracy.

Złota rada

Wydaje się że najlepszym sposobem na to, aby współpraca układała się po myśli każdej ze stron, jest skorzystanie z usług polecanego fotografa. Pozwoli to uniknąć potencjalnych problemów, jakie mogą się pojawić przy korzystaniu z usług osoby nieznanej. Kto może polecić usługi sprawdzonego fotografa? Oczywistym wyborem jest rodzina, a później grono przyjaciół i znajomych. Jednak bardzo dobrym sposobem na znalezienie kompetentnych i utalentowanych fotografów ślubnych są specjalistyczne fora poświęcone tej tematyce. Obserwując wypowiedzi zarejestrowanych tam osób, można w miarę dokładnie określić ich osobowość, charakter, oraz nastawienie do klienta. To również doskonałe miejsce na to, aby zweryfikować fotograficzne umiejętności i zdecydować się na takie, które najbardziej nam odpowiadają.